Mida tähendab andmete varundamine?

Varundamine tähendab olulistest andmetest varukoopia loomist ühele või mitmele autonoomsele andmekandjale, mis võivad asuda näiteks välisel kõvakettal, mälupulgal, CD/DVD-plaadil või võrgukohas / “pilves”.

Kõige olulisemad arvutis olevad andmed on meie endi poolt loodud failid (näiteks isiklikud fotod, loodud wordi, exceli dokumendid jms), kuna neid ei ole, varukoopiate puudumisel ja originaalandmekandjate hävimisel, võimalik enam taastada või siis on see äärmiselt kulukas ning aeganõudev. Seepärast on äärmiselt oluline teha oma andmetest regulaarseid varukoopiaid välisele autonoomsele andmekandjale.

Kui tihti tuleks andmeid varundada?

Meie soovitus on varundada andmed vähemalt 1 kord nädalas töökorras välisele kõvakettale, et vältida ka võimalikku andmete vananemisest tekkivat kahju. Näiteks 1 kuu vana varukoopia ei sisalda uusimaid faile või nende modifikatsioone, eriti aktuaalne on see erinevate tekstidokumentide ja raamatupidamisandmete puhul, kus ka ühes tööpäevas toimub mitmeid olulisi muudatusi. Olulisi andmeid tuleks seetõttu varundada igapäevaselt.

Mida tähendab mõiste “pilv”?

Pilv on teenusepakkuja poolt internetti välja jagatud vaba serveri kettapind, millel on piiratud maht. Pilve kasutamiseks on loodud spetsiaalne lisatarkvara, mis aitab andmeid lihtsalt ja märkamatult arvuti ja pilve vahel sünkroniseerida.

Kuidas suhtuda pilvesse varundamisse?

Kuna pilvesse kopeeritud andmete eest keegi ei vastuta, soovitame seda kasutada ainult lisavõimalusena, mitte peamise varunduse asukohana. Pilvesse andmete kopeerimine tähendab seda, et oled oma andmed usaldanud kolmanda osapoole kätte, kes pääseb vajadusel lihtsasti Sinu andmetele ligi nii, et Sa sellest kunagi teada ei saa.